Lucembursko to je pohádková krajina

934430_59693408Tato „pohádková krajina“ nejen svým státním zřízením, množstvím kulturních památek, zásob hektolitrů vína, ale i jako významné centrum evropských institucí představuje jakoby most mezi velmoci západní Evropy. Vklíněný mezi Francii, Belgii a Německo už geograficky předurčuje roli spojení různých kultur. Není proto vůbec zvláštností, že oficiálním jazykem je tady francouzština, němčina a lucemburština. Ano, tato tříjazyčná mini krajina se dokonce pyšní vlastním jazykem letzebuergesch. Tato řeč se stala národním jazyk je před dvěma desetiletími. Je to v podstatě germánsky jazyk zkombinovaný s francouzštinou.

V žádné monarchii nemají občané tak blízko ke svému panovníkovi, jako obyvatelé Lucemburska. Vejvodu Henryho s manželkou možno nejednou potkat na procházce nebo v kině. Na někoho může Lucembursko působit jako nudný malý stát, ale na jeho nevelkém území možno najít rozmanité a zajímavé místa: Malé Švýcarsko na německé hranici, pohoří Ardény, malebné údolí řeky Moselle, Červené skály na hranicích s Francii, množství památek a nádherných hradů.

Každý postřehne i otevřenost krajiny vůči jiným kulturám. Najdete tady francouzské kavárny, belgické cukrovinky, italské restaurace, rakouské cukrárny. V této malé krajině se spojuje francouzský šarm a německý smysl pro pořádek.

Užijte si dovolenou naplno – dovolená 21 století, vyberte si:

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..