Peru – krajina Inků

1132234_99665430Tak jako je Mexiko spojované s kmenem Aztéků, je i Peru, rozlohou třetí největší krajina Jižní Ameriky, spojené s kmenem Inků. Nesmíme však zapomínat, že v několika tisícileté historii krajiny jsou Inkové jenom posledním z velkého množství indiánských kmenů, které obývali toto území. Peruánské Andy jsou považování za nejkrásnější část pohoří Kordillery- Andy, táhnoucí se podél celé západní části jihoamerického kontinentu. A nezapomínejme na ojedinělou faunu krajiny, divoké ale zdomácněné lamy, ale především na největšího létajícího ptáka na zemi, který má tady svůj domov. Ano, mluvíme o kondorovi s rozpětím křídel až do 3 metrů a s váhou až do 10 kg.

Pro Peru je však charakteristické i pobřežní pásmo na západě krajiny připomínající poušť, dále dešťové pralesy na severovýchodě a východě krajiny a vysokohorské pásmo And s náhorními plošinami. Peru má rozlohu 1 285 000 km2. Pro zajímavost je 5 x větší než Velká Britanie. Počet obyvatel je asi 25 milionů, z toho více než polovina žije na pobřeží Tichého oceánu.

Krajina má 2 roční období – suché a vlhké. Pobřežní pásmo, tvořené převážně pouštními oblastmi, má v měsících leden až březen léto. Zbytek roka pokrývá tyto části sivá pobřežní mlha (garúa). Naopak ve vnitrozemí a v oblasti And vládně v měsících květem až září léto a zbytek roka je porovnatelný s našimi klimatickými podmínkami, čili tady vládne zima.

Hospodářství krajiny bylo od nepaměti spjaté s polnohospodářstvím – s pěstováním kukuřice a brambor. Rybolov sehrával jenom velice malou roli. Za posledních 10 let se však do popředí tisknou příjmy z nejdynamičtěji rozvíjejícího se odvětví – cestovního ruchu. Hlavní turistická sezona se orientuje na léto, a to na měsíce červen až srpen. Většina turistů začíná svůj pobyt v hlavním městě Lima. V hlavním městě krajiny žije asi třetina celkové populace. Centrum města je tvořené náměstím Plaza de Armas s nádhernou katedrálou, sochou dobyvatele Francisca Pizzara a krásnými koloniálními budovami. Pobřežní část města Miraflores s plážemi, luxusními rezidencemi a množstvím hotelů je odpočinkovou zónou města.

Machu Picchu – město postavené 400 m nad údolím a vsazené mezi dva vrchy Machu Picchu (v jazyku Quechua Velký vrh) a Huayna Picchu (v jazyku Quechua Mladý vrh) bylo ideálním útočištěm před dobyvateli. Jako jediná nedobytná pevnost Inků byla objevena náhodně v roce 1911 americkým historikem Hiram Binghamem, který hledal ztracené město Vilcabamba a myslel jsi, že ho tady našel. O nedobytnosti Machu Picchu svědčí i fakt, že na vrcholu se našli kostry jenom starých lidí, žen a dětí. Z toho vědci usoudili, že muži odjeli pravděpodobně bojovat do údolí proti Španělům a všichni zahynuli v boji, takže Inkové jednoduše vymřeli. Je to však jenom jedna z teorií. Jiná teorie říká o vymření obyvatelstva na nějakou nemoc donesenou kolonizátory, která způsobila epidemii.

Centrum Machu Picchu je tvořené hlavním náměstím s palácem, hvězdárnou a Chrámem Slunka. Druhá strana náměstí prochází do hospodářských a administrativních prostor. Přilehlé svahy sloužili jako terasy na pěstování plodin. Z obou vrcholů se návštěvníkům naskytne úžasný výhled na celý areál. Dokonalost stavitelství Inků si vychutnáte právě tady. A právě proto v roce 1998 přidalo UNESCO Machu Picchu na seznam památek světového kulturního dědictví.

Cusco a okolí – Custo s nadmořskou výškou 3326 metrů a počtem obyvatel cca 300 000 je nejnavštěvovanějším místem v Jižní Americe. Bylo sídlem říše Inků od 12. století až do příchodu Španělů na čele s Franciscem Pizzarem v roce 1533. Centrum je tvořené taktéž náměstím Plaza de Armas s nádhernou katedrálou, která je po obou stranách spojená s dalšími dvěma kostely a tak tvoří jednu stranu náměstí.

Chrám Slunka – díky zachovalým ruinám původního chrámu Inků, zasvěceného Bohu Slunka, si v plné kráse vychutnáte stavitelské mistrovství až do detailů.

Sacsayhuaman – bývalé centrum říše. Ruiny původního města se díky unikátní stavební architektuře Inků zachovali až dodnes. Masivní balvany vážící až 300 tun a naskládané jako vojáci jeden vedle druhého tvořili základ města, které na nich vyrostlo. Stabilita a trvanlivost staveb Inků spočívá v opracování a obroušení jednotlivých kamenů, které do sebe zapadali jako puzzle. Každý jeden kus měl svoje přesně stanovené místo a balvany a kamene nacházejí se vedle sebe nebo nad sebou měli ještě jamky a výčnělky, které do sebe zapadali. Oporné vnější zdi byli jemně nahnuté směrem dovnitř, aby získali větší odolnost a stabilitu. Proto ani zemětřesení a ani plenění Španělů nedokázali zničit většinu staveb.

Užijte si dovolenou naplno – dovolená 21 století, vyberte si:

 

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..