Paříž – nejkrásnější město na světě

1422819_93091081Paříž leží na soutoku Seiny a Marne. Říká se mu i nejkrásnější město na světě. Paříž má několik dominant. Nejvyšší je Eiffelova věž, nejvýše položenou dominantou je basilika Sacré-Coeur na pahorku Montmartre, nejcennější Katedrála Notre Dame. K dominantám však patří i Vítězný oblouk a Invalidovna.

Katedrála Notre Dame nebo Chrám Matky Boží v Paříži je místo, kam Victor Hugo zasadil děj rovnoměrného románu. Základní kámen této ranogotické katedrály posvětil papež Alexander III. v roce 1163. Katedrála měří 127,5 metru, výška věží je 68 metrů. Nejvyšší bod – vrchol věže nad křížením lodí – je až ve výšce 90 metrů. Zajímavé je, že jméno prvotního architekta katedrály se nezachovalo. Katedrále hrozilo zboření (a to během Francouzské revoluce), zažilo několik korunovací, dokonce i tu nejslavnější – Napoleona Bonaparte. Victor Hugo vydal svůj román Chrám Matky Boží v Paříži v roce 1831. Udělal tak proto, aby zpřímil pozornost veřejnosti na katedrálu a nutnosti její obnovy. Podařilo se. O 9 let později se začalo s její rekonstrukcí.

I k Vítěznému oblouku se váže literární dílo. Rovnoměrný román napsal slavný Remarque. Vítězný oblouk dal postavit Napoleon Bonaparte v roce 1806, aby tak světu ukázal svoji sílu. Samotný oblouk symbolizuje všechny vítězství, které Napoleon vybojoval a ty jsou na něm i vyryté. Od Vítězného oblouku se hvězdicově rozbíhají nejznámější ulice Paříže. Z vrcholu stavby je nádherný výhled na město.

Invalidovna – navrhl ji architekt Bruant na žádost Ludvíka XIV., který chtěl postavit budovu, jakousi ubytovnu pro vysloužilé vojáky. Doslova pro invalidy a muže, kteří už byli staří na vojenskou službu. Pařížská invalidovna byla vzorem pro další krajiny. V roce 1905 v ní založili museum.

Absolutní dominantou Paříže je zcela jistě Eiffelova věž. Firma Gustave Eiffel§Cie ji postavila v letech 1887 až 1889. Skládá se z 18 038 předem připravených železných dílů. Samotní Pařížané pokládali zpočátku věž za odpornou, říkali ji i „tragická pouliční lampa“. Časem si svoji „železnou dámu“ oblíbili a věž se stala příkladem jedinečné architektury, která je obdivovaná dodnes.

Užijte si dovolenou naplno – dovolená 21 století, vyberte si:

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..