Havaj – nejkrásnější ostrovní flotila

882109_91339634Havajské souostroví je „nejkrásnější ostrovní flotila, která kdy zakotvila v oceánu“. Těmito slovy vyjádřil spisovatel Mark Twain dojem, jakým na něho ostrovy zapůsobily. A vskutku, přes všechny potíže, které v posledních sto letech způsobila invaze amerických podnikatelů, hýří tu příroda na téměř sedmnácti tisících m2 nepřebernými krásami. Tropické lesy, sopečné vrcholy, pláže, jedno z nejmírnějších podnebí na světě a samozřejmě pohostinní lidé vytvořili z Havaje legendární místo východních moří.

Z 24 Havajských ostrovů je největší a nejrozmanitější ostrov Havaj, čas označovaný za zemi orchidejí nebo ostrov ohně. Dal také název celému souostroví. Téměř stejně velký je Maui, pověstný neobyčejnou krásou žen. O něco menší jsou Oahu a Kauai, přezývaný zahradní ostrov. Malokai se v turistických prospektech označuje za ráj rybářů a Lanai vyniká největšími ananasovými plantážemi světa.

Podmořský ohnivý jícen kdysi vyvrhl 40 milionů krychlových metrů lávy do podoby horského masívu. Příroda rozčlenila masív do pěti sopečných kuželů. Dnes je už činná jen Mauna Loa, vysoká 4160 metrů. Nejvyšším vrcholem (4214 m) je však sopka Mauna Kea.

Na severu ostrova dávno zmizely stopy nespoutaných podzemních sil pod porostem tropického pralesa. Zato střední a jižní oblast je stále živé místo. Téměř 5 kilometrů dlouhý kotel s kráterem Halemaumau se často změní v ohnivé jezero lávy.

O nejpůvodnějším obyvatelstvu souostroví mluví havajské pověsti jako o tmavých trpaslících. Tito praobyvatelé byli asi v 10. století částečně vyhubeni a dílem asimilováni polynéskými kolonisty, kteří si říkali Konakové. Prvními Evropany, kteří připluli k břehům Havajských ostrovů, byli v 16. století Španělé. To ještě celé území sestávalo z drobných knížectví, která sjednotil král Kamehameh.

Statný, téměř dva metry vysoký Kamehameh prokázal své válečnické umění už v lednu 1779, kdy v zátoce Kealakekua přistál James Cook. Kapitán Cook se vylodil na Kauai v lednu předchozího roku, aby doplnil lodní zásoby, a pak pokračoval v hledání arktického průlivu do Evropy. Na Havaj se vrátil po bezvýsledném pátrání a místní kněží ho prohlásili za boha Lona. Bílý důstojník znovu vyplul, ale bouře ho zahnaly zpět a domorodci – když viděli, že nezvítězil nad hromem – začali o jeho nesmrtelnosti pochybovat. Z uctívaného muže se stala nevítaná návštěva, a když slavný cestovael použil proti ostrovanům zbraně, byl v krátkém boji zabit.

Od počátku 19. století se na ostrovech začali usídlovat Japonci, Filipínci, Číňané, ale také farmáři ze západního pobřeží USA. V roce 1893 byla na popud pozemkových vlastníků z USA zvržena havajská královna Lilioukalani a ostrovy obsazeny námořní pěchotou USA. Pod její patronací vznikla tzv. Havajská republika, která byla zcela pochopitelně zcela závislá na Spojených státech. O pět let později prohlásily USA Havaj za své teritorium a postupně na ostrovech začaly budovat své vojenské základy. V roce 1959 byly Havajské ostrovy prohlášeny 50 státem USA.

Vnitrozemí ostrova kolem sopky Waialeale, kde v častých deštích spadne průměrně 11 metrů srážek ročně, je nejvlhčím místem zeměkoule. Deště, rychle se vsakující do žíznivé půdy, přispívají k rekordní sklizni cukrové třtiny.

Důkazem, že i tento ostrov vznikl v ohni, jsou rokliny a útesy, jakési zubaté valy, které vytvořily sopky. Na některých místech se tyčí do výše i přes 1000 metrů. Vrcholek sopky Waialeale je ale nedohledný. Neustále se skrývá v mracích. Podle bájí je ostrov Kauai rodištěm pohanské bohyně ohně Pele, která prý na Havajských ostrovech stále ještě „rozněcuje oheň pod kotlem“.

Komu patří Havaj? Ze současného asi milionu obyvatel souostroví tvoří Havajci 1 %. V babylonu národností a ras kralují mezi Polynésany se světlou a Melanésany s tmavou pletí Američané a Japonci. K míšencům se počítají i potomci „květinových dívek“ z Tahiti, kdysi poddaní německého císaře z ostrovů Samoa. Za krásou dívek, jejichž orchidejové náhrdelníky se půjčují v recepcích největších hotelů, se leckdy skrývá smutek. Skutečná etnická specifičnost původního obyvatelstva se vytrácí. Havajští vlastenci chtějí probouzet národní uvědomění především výukou rodního jazyka ve školách, aby v dětech vzbudili pocity národní hrdosti.

Užijte si dovolenou naplno – dovolená 21 století, vyberte si:

 

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..